Vaše nová jurta podpoří Mongolsko

ČKD neboli často kladené dotazy

Jurty jsou k mání!

Konečně!!! Ve čtvrtek 9. prosince (poté co Libor protelefonoval a prozařizoval v kuse 2 dny) byl kontejner úspěšně proclen ve Zlíně a tým projektu Ger jurty uskladnil do našeho skladu v Tlumačově.

Své jurty si tedy po dohodě s Radimem Hladkým (608364218) a doplacení ceny můžete vyzvednout zde - ve skladu, který je nedaleko nově otevřené R55 (exit Otrokovice).

 

Níže je popsána cesta kontejneru s jurtami:

> 8.10.2010 odeslán z Ulaanbaataru
> 11.10. příjezd Naushki (hraniční přechod Mongolsko/Rusko)
> 14.10. odeslán ze stanice Naushki= vstoupil na území Ruska
> 19.10. ve stanici Nauški formují vlak na Brest, vzhledem k malé zátěži to
> bohužel trvá delší dobu
> 27.10. včera jsme dostali zprávu, že je poškozený vagon, který je nutný
> opravit. Omlouváme se za problémy a zdržení, ale snažíme se vše urgovat.
> 1.11. Talcy, zařazen ve vlaku na Irkutsk
> 2.11. Irkutsk

> 3.11. Nižneudinsk
> 4.11. Krasnojarsk
> 5.11. Inskaja
> 8.11. Krasnoufimsk
> 9.11. Kanaš
> 10.11. Bekasovo
> 12.11. Orša
> 15.11. Smolensk
> 18.11. Brest
> 20.11. příjezd Malaszewicze (PL)

9/12 2010 Kontejner proclen ve Zlíně a všech 11 jurt složeno ve skladě v Tlumačově!

Omlouváme se za zpoždění spojené s dopravou jurt především na Transsibiřské magistrále a taky za průtahy způsobené komunikačními problémy s výrobci. Inu jiný kraj, jiný mrav - v Mongolské stepi i pláních Sibiře je vnímání času spíše subjektivní ;)

Bude nějaké povídaní / promítání o projektu?

Rozhovor s Michalem Kristýnkem o projektu vyjde v lednovém Koktejlu, které by mělo být na stáncích už po 20/12 2010

Dobrý den, dostala se ke mně tato informace: Jurty z Mongolska u nás plesniví, protože v Mongolsku je výrazně sušší klima než u nás. Co vy na to? Karolína

 Dobrý den Karolíno
 
Díky za Váš dotaz ohledně plesnivění jurt. Je to takříkajíc "evergreen" mezi dotazy a je důležité na něj znát odpověď.
 
U plesnivění jurt se nejedná o problém jurty jako takové, ale o problém v zacházení s ní. Jurta je totiž (na rozdíl od mnoha jiných domů) ŽIVÝ DŮM vyrobený z čistě přírodních materiálů. A dá se říct, že "komunikuje s prostředím a lidmi v ní i okolo ní". Má ráda, když se v ní žije a nebo, když je o ni alespoň dobře postaráno.
 
Co to znamená:

Kritický scénář pro plesnivění je - jurtu postavit bez impregnace či izolace folií a izolované podlážky na stinném místě na podzim, v dešti, či v jiném vlhčím období roku a bývat v ni málo či jen zdřídka, topit jen sporadicky, nevětrat (především izolaci) ...takříkajíc - nechat ji vlhku (které speciálně letos u nás větší je) napospas. Potom jurta opravdu může (ovšem podobně jako každý jiný objekt v přírodě) zezelenat...
 
A proto tedy: Pokud jurtu při větších srážkách a deštivých obdobích zakrýváte (napr. igelitem), pravidelně větráte vevnitř i izolaci a pokud v jurtě pravidelně a dostatečně topíte, tak že i zimě nezůstává dlouho navlhlá tak opravdu plesnivět neměla. Dále: pokud jurtu delší dobu nepoužíváte, tak ji SUCHOU!!! složte a na SUCHÉM!!! místě uskladněte.

Doporučujeme také plátno jurty naimpregnovat proti prosaku i plísním (-spolupracujeme v tom s Výzkumným ústavem lněných vláken v Šumperku, kteří se touto problematikou už léta zabývají). Na podzim budem dále testovat použití tzv."kontralatí", které zamezí dotyků svrchního plátna s izolací a zajistí tím permanentní provětrávaní filcové izolace ze svrchní strany, kde se plíseň při nevhodném režimu obvykle vyskytuje nejčastěji.

Dražší, ale jistě také účinné řešení je použití větrané polopropustné svrchni textilie ala goretex ap.

Proto tedy závěrem parafrázuji rčení "S VLHKEM JE TO JAKO S BLBOSTÍ: NEMUŽETE NAD NÍ(M) NIKDY VYHRÁT, ALE NESMÍTE S NÍ(M) PŘESTAT BOJOVAT :) "

 
  Srdečně Michal Kristýnek
  776248098

Impregnace...

Stanovina našich jurt uz částečně impregnovaná je. Podle potřeby je možné si další impregnaci stanoviny udělat buď podomácku:
viz např.

https://www.limansport.cz/detail-zbozi-impregnace_na_bavlnene_stany.html-1509

https://www.survivor.cz/impregnace-platna.html


a nebo se obrátit na odborníky (např.):


Výzkumný ústav lýkových vláken, Šumperk

p. Ing. Bednář:  736490240 , bednar@basaltex.cz


dále také  https://impregnace.sweb.cz/